Jobbnál jobb programok vannak mostanság, és ez még csak a kezdet... Lassan nyílnak a szabadtéri helyek, jönnek a fesztiválok, de addig is van négy(+) olyan kiállítás, amiket szerintem érdemes lehet megnézni.
A fotóművészet születése a Szépművészetiben
"A piktorializmus fotográfiai korszaka mérföldkő a fényképészet történetében. Az új stílusirányzat legnagyobb érdeme, hogy a fényképezést művészeti rangra emelte. A fotók a nemeseljárások használata miatt már szinte megtévesztő módon hasonlítottak a festményekhez, és a témaválasztásánál pedig nem használták ki a fénykép dokumentum jellegének lehetőségeit. Az új stílusirányzat az 1890-es években szinte egy időben bontakozott ki Angliában, Ausztriában, Franciaországban és Németországban" - írják a kiállítás szervezői.
A csaknem tíz kölcsönző intézmény közreműködésével létrejövő kiállítás nemzetközi szinten átfogó képet ad a korszak fotográfiai változásáról. Az angol, amerikai, cseh, francia, német és osztrák fotográfusok mellett a korszak valamennyi kiemelkedő magyar fényképészének műve is szerepel a tárlaton - André Kertész, Moholy-Nagy László, Pécsi József és Balogh Rudolf.
André Kertész: Villa, Párizs, 1928
Klimt-kiállítások Bécsben
Bécs évek óta készül Gustav Klimt (1862-1918) osztrák festőművész születésének 150. évfordulójára, 2012-re. Ezt az évet Klimt munkássága bemutatásának szentelik; az osztrák fővárosban tíz kiállítás is látható lesz munkáiból.
A Leopold Múzeumban (február 24-én) nyílt kiállításon például képeslapok, fotók és dokumentumok segítségével idézik meg a művész magánéletének fontosabb pillanatait a szervezők és egyúttal bemutatják Klimt (1862-1918) művészi munkásságának legfontosabb állomásait.
Állj meg, pillanat!
Domonkos Sándor fotográfus Magyarországon készült több száz címlapfotójából válogattak a tárlat készítői. A kiállítás felidézi a korszak emblematikus művészeinek alakját, akik közül sokan már nincsenek velünk. (2012. március 29.–június 24.)
Halott könyvtár
Halott könyvtár címmel nyílt kiállítás olyan könyvekből, amelyeket 1989 óta senki sem kölcsönzött ki. A Centrális Galériában ötezer kötet közül válogathatnak a látogatók, a gyűjteményben 1945 és 1989 között megjelent, magyar nyelvű, általános érdeklődésre számot tartó könyvek szerepelnek. A szervezők 240 ezer címből válogatták ki az ötezer művet. A tárlat egy fiókkönytárra emlékeztet, ahol könyvtári tematika szerint vannak elrendezve a kötetek. Megtekinthető 2012. április 22-ig.
Fotó: Kálló Péter